Свойства

Кехлибарът представлява вкаменена втвърдена смола от бор, Pinus succinifera, образувала се главно през епохата на Еоцена от периода Терциер, преди около 50 милиона години. Най-разпространените цветове на кехлибара са жълт, оранжев и кафяв, макар че в Доминиканската република е открит рядък син кехлибар. Поради преобладаващо жълтия си цвят, кехлибарът е свързван със Слънцето от дълбока древност. Смятало се, че амулетите с кехлибар притежават невероятни защитни сили. Самото докосване до кехлибара пречиствало тялото. Има поверие, че колие от необработен кехлибар, носено на гола шия помага за възстановяване на ендокринната система и в частност помага при проблеми с щитовидната жлеза.
Полезни съвети
Качествените Скъпоценни камъни са много устойчиви на различни влияния, но се изискват определени грижи, за да запазят своята красота и блясък. За да им се радвате дълго време, спазвайте следните правила:
Почистване на минерали и бижута със скъпоценни камъни:
- За да почистите е нужна купа с топла вода и няколко капки препарат за съдове, с четка за зъби с мек косъм внимателно почистете след това изплакнете с чиста вода и подсушете.
- Органични минерали, като Кехлибар, Перли, Корал..., почиствайте само с топла вода и мека памучна кърпа. В никакъв случай не ползвайте препарати за почистване на изцяло метални бижута, съдържащи амоняк или оцетна киселина.
- Пазете камъните по вашите бижута от удари или натиск в други предмети, тъй като макар и много твърди, може да се пукнат или да се отчупи парче от тях.
- Не позволявайте бижутата със скъпоценни камъни да са в контакт помежду си, поради опасност от надраскване.
- Винаги поставяйте перлите след козметиката, тъй като може да съдържа компоненти които затъмняват блясъка им
- Никога не ползвайте паста за зъби за почистване на бижута или скъпоценни камъни, абразивите които се съдържат в нея лесно ще надраскат метала и по меките камъни, като малахит, тюркоаз, кехлибар...