Свойства

Хесонит принадлежи към групата на Гросулар гранатите, която също включва редките Цаворит гранат. Докато повечето Гросулар гранати са зелени, Хесонит обикновено има оранжево-кафяв цвят. Гросулар гранатите са калциеви алуминиеви силикати, с плътност от 3,57 до 3,73 и коефициент на пречупване на 1,734 до 1,759. В допълнение към Хесонит и Цаворит, групата включва безцветен левко гранат и плътен непрозрачен зелен Хидрогросулар гранат. Хесонит гранатите варират на цвят от мед-жълто до оранжево-кафяво и кафяво-червено. Една от отличителните характеристики на Хесонит е когато се гледа под увеличение може да се видят вълнообразни, изкривени области с по-малка прозрачност. Тези фини включвания са полезен ключ при разграничаване Хесонит от други скъпоценни камъни с подобен цвят, като цитрин, топаз и оранжев циркон. Една от причините, че Хесонит гранат да е исторически важен е, че той има специално място във ведическата астрологична традиция. Хесонит е един от деветте планетни скъпоценни камъни заедно с рубин, диамант, перла, червени корали, син сапфир, котешко око, жълт сапфир и смарагд. Хесонит, известен на санскрит като gomeda, е камъкът, свързани с Раху, възходящ асцедент на Луната. Когато е лошо разположен в нечия астрологична карта, Раху се характеризира с ненаситните светски желания и чувствена наслада. Ведическите астролози смятат, че носенето на добро качество Хесонит от най-малко два карата може да донесе успех, богатство и признание в обществото. Смята се също така че, е камък за дълголетие и късмет. Най-известните находища на Хесонит са в Шри Ланка, но Хесонит също се добива в Бразилия, Индия, Канада, Мадагаскар, Танзания и САЩ.
Полезни съвети
Качествените Скъпоценни камъни са много устойчиви на различни влияния, но се изискват определени грижи, за да запазят своята красота и блясък. За да им се радвате дълго време, спазвайте следните правила:
Почистване на минерали и бижута със скъпоценни камъни:
- За да почистите е нужна купа с топла вода и няколко капки препарат за съдове, с четка за зъби с мек косъм внимателно почистете след това изплакнете с чиста вода и подсушете.
- Органични минерали, като Кехлибар, Перли, Корал..., почиствайте само с топла вода и мека памучна кърпа. В никакъв случай не ползвайте препарати за почистване на изцяло метални бижута, съдържащи амоняк или оцетна киселина.
- Пазете камъните по вашите бижута от удари или натиск в други предмети, тъй като макар и много твърди, може да се пукнат или да се отчупи парче от тях.
- Не позволявайте бижутата със скъпоценни камъни да са в контакт помежду си, поради опасност от надраскване.
- Винаги поставяйте перлите след козметиката, тъй като може да съдържа компоненти които затъмняват блясъка им
- Никога не ползвайте паста за зъби за почистване на бижута или скъпоценни камъни, абразивите които се съдържат в нея лесно ще надраскат метала и по меките камъни, като малахит, тюркоаз, кехлибар...